Bademci YÖKDİL

 

E-YÖKDİL’e nasıl başvurabilirim?  

1. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları

E-YÖKDİL İngilizceye kimlerin girebileceğini öğrenmek için bkz. https://bademci.com/yokdil-nedir/#yokdilkimgirer .

2. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım)

Eğer ÖSYM E-YÖKDİL’i tekrar uygulamaya başlarsa, sınav kılavuzuna, https://osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bu kılavuz, belli bir yıl içinde yapılacak bütün E-YÖKDİL sınavlarını kapsar. Bu nedenle, ÖSYM’nin sitesinde her bir E-YÖKDİL sınavı için ayrı bir kılavuz aramayınız.

Bir örnek başvuru ve işlem adımları:

° Diyelim ki 10 Aralık’ta bir E-YÖKDİL İngilizce sınavı var. (Tarihi sadece bir örnek olsun diye verdik. Gerçek değildir.) Siz de bu sınava girmek istiyorsunuz. Başvuruların 16 Kasım’da başlayacağını not ettiniz. Ama yanlış ettiniz. Siz o tarihi 15 Kasım olarak değiştirin. O gün ilk iş bazı bilgilerinizi önceden kolayca okuyabileceğiniz bir kâğıda sırasıyla yazın. (TC Kimlik ve telefon numarası, kredi/banka kartı numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu.)

Lütfen dikkat: 1- Bu işlemi başvuruların başlayacağı gün yapmayınız. Hele hele başvuruların başlayacağı saat 14:00’e az bir süre kala asla yapmayınız! 2- E-YÖKDİL sınav ücretini herhangi bir banka şubesinden havale edemezsiniz. Bu ücreti ÖSYM sitesi üzerinden online olarak ödemek zorundasınız.

° 16 Kasım saat 13:50’de ÖSYM’nin sayfasını açmış olarak bilgisayar başında olun. Çünkü başvurular başladığında kapasite birkaç dakika içinde dolmuş olacaktır.

Önemli hatırlatma: Dilerseniz, bütün işlemlerinizi, ÖSYM’nin mobil uygulamasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak uygulamanın menüsü farklıdır ve ekran küçük olacağı için zorluk yaşayabilirsiniz.

Play Store (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.osym.ais.android

App Store (Apple): https://apps.apple.com/us/app/%C3%B6sym-aday-i-%C5%9Flemleri-sistemi/id1451805015

° Bilgisayarınızın bulunduğu yerde telefonunuzun iyi çekeceğinden emin olun. Çünkü işlemler sırasında telefonunuza bir mesaj ve onay kodu gelecek.

° Senaryo 1: Önce osym.gov.tr ana sayfayı açın. Üstte yer alan e-İŞLEMLER ve ÖDEMELER sekmelerine tıklayın. Başvuru sayfası karşınızda olmalı. Bu sayfada, Başvuru: Seçiniz çubuğunun sağ tarafındaki ▼ işaretine tıklayın. Ve E-YÖKDİL İngilizce (Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler) yazısının mevcut olup olmadığını kontrol edin. Varsa sizin için uygun bilim dalının üzerine tıklayıp hemen alttaki çubuğa T.C. Kimlik Numaranızı girin. En alt çubukta “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısını göreceksiniz. Bu yazının solundaki minik kutucuğu da mutlaka işaretleyin.

° Senaryo 2: Eğer Başvuru: Seçiniz çubuğunda E-YÖKDİL İngilizce yazısı yoksa, bu sayfayı sürekli yenileyin. Ancak yenileme esnasında silineceği için her defasında T.C. Kimlik Numaranızı tekrar girin. Korkmayın; bu, vakit alacak bir işlem değil. Çünkü ikinci defa rakamları girmeye başladığınızda sistem bunu hatırlıyor. Ayrı bir çubukta size hemen numarayı gösteriyor. Bu numaranın üzerine tıkladığınızda kolayca T.C. Kimlik Numaranızı tekrar girmiş oluyorsunuz. En alt çubuktaki “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısını sakın unutmayın. Yazının solundaki minik kutucuğu her seferinde işaretlemek zorundasınız.

° Senaryo 1 ya da 2’ye göre hareket ettiniz. Hemen ya da bir müddet bekledikten sonra Başvuru: Seçiniz çubuğunda örneğin, E-YÖKDİL İngilizce Fen Bilimleri yazısını gördünüz. Üzerine tıkladınız. Buraya kadar tamam. Artık diğer adımlara geçebiliriz. Açılan yeni sayfada “E-YÖKDİL İngilizce (Genel Kontenjan) Randevu İşlemleri” yazısını göreceksiniz. Hemen altında bir tablo içinde Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir sınav merkezlerinin ismini göreceksiniz. Sizin için uygun olan merkezin sol tarafındaki kutucuğa tıklayın (“Seç” sütununun altı). Bu esnada sistem çok yavaş çalışabilir ve “Devam” butonunun olduğu yer silik hale gelebilir. O butona belli aralıklarla tıklayınız. Örneğin her 3 ya da 5 saniyede bir. Ancak sürekli ve aralıksız tıklamayınız. Ekran donabilir.

Çok önemli not 1: Belli bir sınav merkezinde boş kontenjan görüp butona hemen tıklamış olabilirsiniz. Ancak sizden (belki de saliseler) önce aynı işlemi yapmış olan başka adayların gerisine düşmüş olabilirsiniz. Dolayısıyla işleminizi tamamlama imkânı bulamayabilirsiniz. Bu, özellikle İstanbul’da sınava girmek isteyen adayların sıkça başına gelen bir durum. Sebebi, İstanbul’da kontenjanın az, talebin çok olması. Ne yazık ki, bu konuda yapabileceğiniz bir şey de yok. Sistem sadece şöyle bir alternatif sunuyor. Eğer İstanbul’da yer kalmamışsa, sizi örneğin Ankara’ya yönlendirebiliyor. Tabii kabul ederseniz.

Çok önemli not 2: Sınava girmek istediğiniz ilde “Kontenjan doludur.” uyarısı alırsanız, hemen pes etmeyin. Vakit geçirmeden bu sayfaya tekrar tekrar giriş yapın. Yani her seferinde başvuru seçiminizi yapın ve T.C. Kimlik numaranızı girin. En alt çubukta “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısının sol tarafındaki kutucuğu da işaretleyin. Verilen 8 dakikalık sürede ödeme yap(a)mayan bazı adayların yeri bu esnada boşalmış olabilir. Böylece bir kontenjan yakalayabilirsiniz. Yani sınav merkezi olarak seçmek istediğiniz ilin sağ tarafındaki kutucukta “Boş kontenjan bulunmaktadır.” yazısını görebilirsiniz. Bu şansı yakaladıysanız, ikiletmeyin. Hemen sol tarafta “Seç” ve aşağıda “Devam” butonuna tıklayıp ödeme işlemine geçin.

Çok önemli not 3: Diyelim ki, başvuru yapmak için sisteme girdiniz. “E-YÖKDİL İngilizce (Genel Kontenjan) Randevu İşlemleri” sayfasını açtınız. Ve sınav merkezi olarak seçmek istediğiniz ilin sağ tarafındaki kutucukta karşınıza aşağıdaki uyarı yazısı çıktı…

Şu anda ödeme işlemine devam eden adaylar bulunmaktadır. Ancak bu adayların ödemeden vazgeçmeleri durumunda boş kontenjan oluşacaktır. Daha sonra yeniden deneyiniz.

Bu durumda yine vazgeçmeyin ve bir üstteki notta verilen talimatlara uygun olarak 15-20 dakika boyunca şansınızı deneyin. Ancak sonuç alamazsanız, lütfen bize kızmayın.

Çok önemli not 4: Şansınızı arttırmak için aklınıza bir fikir geldi. Belki de bir arkadaşınızın yardımıyla 2 veya daha fazla bilgisayardan giriş yapmaya karar verdiniz. Sakın ola denemeyin. Çünkü bu durumda, “Bekleyen başvurunuz bulunmaktadır” uyarısını alırsınız. Ve artık giriş yaptığınız bilgisayarlardan hiçbiri ile işleminize devam edemezsiniz. Yani bir bakıma kendi hakkınızı kendiniz yakmış olursunuz.

Çok önemli not 5: Sınava girmek istediğiniz ilde boş kontenjan yok mu? O halde tablo içinde o ilin bulunduğu satırın sol tarafında işaretleyebileceğiniz/tıklayabileceğiniz bir kutucuk da olmayacaktır. “Kontenjan Durumu” sütununun altında ise “Kontenjan doludur” yazısını göreceksiniz. Bu durumda, Çok önemli not 2’ye bakınız. Orada yaptığımız açıklamaya göre hareket ediniz ve 5-10 dakika daha bilgisayar başında vakit geçiriniz. Fazladan üç-beş deneme yapmanın size bir zararı olmaz.

3. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İkinci Adım)

° “Devam” butonu ile bir sonraki sayfaya geçtiniz. Burada ad ve soyadınızın ilk ikişer harfi ve sınav ücreti bilgilerini göreceksiniz. Bir de yukarıda “DİKKAT!” kelimesi ile başlayan bir uyarı yazısı göreceksiniz. Aman dikkat! Bu uyarı, işlemlerinizi tamamladıktan sonra ÖSYM Aday İşlemleri sistemine girmenizi hatırlatıyor. Yaptığınız ödemeyi kontrol etmeniz için. Sakın tıklamayın. Bu, sonraki işlem. Bu yazıyla vakit kaybetmeyin.

° Ad/soyadı bilginizin altındaki yazı ise, ayrı bir hikâye. Ödeme yaparken kart bilgilerinizi yanlış girmeniz vb. durumlarda sistemin kapanacağını söylüyor. Gereksiz değilse de yersiz bir uyarı. Bu uyarı ile de vakit kaybetmeyin. Hemen aşağıda “Öde” butonuna tıklayıp ödeme işlemine geçin. İçinde yeterli limit olan kredi/banka kartı bilgilerinizi girin. Ve hemen telefonunuzu elinize alın. Çünkü hesabınızdan sınav ücretinin düşüleceğine dair bir mesaj ve onay kodu gelecek. İnşallah yukarıda yaptığımız uyarıyı unutmamışsınızdır. Telefonunuzu, iyi çekeceğinden emin olduğunuz bir yerde tutun.

° Onay kodunu ilgili boşluğa (hızlı bir şekilde) girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayın. Ödemenizin alındığına dair yazıyı gördüğünüz an “İşlem tamamdır!” Bundan sonraki adımları aşağıda, maddeler halinde açıkladık.

Bütün E-YÖKDİL adayları için önemli hatırlatma: Başvurunuzun herhangi bir sebeple iptal olmasını istemezsiniz. Gereksiz bir hak kaybı yaşamak da istemezsiniz. O zaman aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyun ve ÖSYM’nin talimatlarına uygun hareket edin. Çünkü sınav ücretinizi ödedikten sonra basit bir işlem daha yapmanız gerekiyor. Tercihen aynı gün T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girin.

a) Sayfanızı/Profilinizi açtığınızda, E-YÖKDİL için ödediğiniz sınav ücretini kontrol edin. Bu ücretin, E-YÖKDİL başvuru kaydı olarak sistemde yer alıp almadığına bakın.

b) Başvuru formunda geçerli fotoğrafınızın* bulunup bulunmadığını da kontrol edin. Diyelim ki, son 50 ay içinde herhangi bir ÖSYM sınavına başvurdunuz. Bunun için bir başvuru merkezine gittiniz. Sorun çıkmadı, başvurunuzu kabul ettiler. Artık bu sayede ÖSYM sisteminde geçerli bir fotoğrafınız* oldu. Vatana, millete hayırlı olmasını dileriz. Az önce de girmek istediğiniz E-YÖKDİL’in sınav ücretini ödediniz. O halde sizin işleminiz tamamdır. Sınavda başarılar dileriz.

* Biraz tekrar olacak ama geçerli fotoğrafın ne anlama geldiğini bir kez daha açıklayalım. Son 50 ay içinde ÖSYM’nin gerçekleştirdiği herhangi bir sınava başvurmak için başvuru merkezine gittiniz. Sorun çıkmadan başvurunuzu yaptınız. Fotoğrafınız da ÖSYM sistemine kaydedildi. ÖSYM, işte bu fotoğrafı “geçerli fotoğraf” olarak kabul ediyor. ÖSYM için yeni, çipli T.C. Kimlik Kartı üzerinde basılı olan fotoğrafınız da “geçerli fotoğraf’’tır. Unutmayınız.

c) Diyelim ki, ÖSYM’ye daha önce başka bir sınav için başvuruda bulunmuştunuz. Fakat bunun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçtiğini hatırladınız. Merak etmeyin. E-YÖKDİL İngilizce sınavına başvurunuzu sistem yine de kabul eder. Tek sorun şu ki, fotoğrafınızı geçerli saymaz. Bu durumda, size yol görünür. ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerinden birine gitmelisiniz. Tercihen sınavdan en geç 3 gün önce saat 16:30’a kadar. Tabii kimlik kartınızla birlikte (pasaport da olur). Bu merkezde web kamera ile fotoğrafınızı çekip ÖSYM sistemine aktaracaklar. Bu işlemden sonra şifrenizi de alıp gecikmeden https://ais.osym.gov.tr adresine girin. Adres/İletişim vs. bilgilerinizi güncelleyin.

Uyarı: Süresi içinde fotoğrafınızı güncellemezseniz, ÖSYM de size Sınava Giriş Belgesi düzenlemez. Öz Türkçe söyleyelim: Bu durumda ödediğiniz ücretin üstüne bir bardak soğuk su içersiniz.

Bir örnek: Şubat 2016’da YDS sınavına başvurmak için herhangi bir başvuru merkezine gitmiş olun. Başvurunuzu da kabul etmiş olsunlar. O yıldan sonra örneğin, 2018 ve/veya 2020 yılında internetten başvuru yapmış olun. Aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmek amacıyla. Burada sorun çıkmaz. Fakat 2023 yılından itibaren yapılacak herhangi bir E-YÖKDİL’de sorun çıkar. Çünkü artık ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçmiş olacaktır. Durumunuz bu açıklamaya uyuyorsa, yukarıda ayrıntılarıyla anlattığımız şekilde fotoğrafınızı güncellemelisiniz.

d) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydınız olmayabilir. Bu takdirde E-YÖKDİL İngilizce sınavı için yine ücret ödeyebilirsiniz. ÖSYM, T.C. Kimlik Numaranıza göre Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nden (MERNİS) kimlik bilgilerinizi alır. Aday İşlemleri Sistemi’ne kaydeder. Ancak bu, sınava girmeniz için yeterli olmaz. İsterse elinizde yeni T.C. Kimlik kartınız olsun. Fark etmez. Bu durumda nasıl hareket edeceğinizi öğrenmek için yukarıda c) maddesine bakınız.

Önemli not: Hatalı bilgi girerek ödediğiniz ücretin yanmasını istemezsiniz. Bu nedenle, önce https://ais.osym.gov.tr adresinde doldurmanız gereken bilgilere ait sayfanın çıktısını alın. Bilgilerinizi bu sayfa üzerinde önceden doldurup daha sonra https://ais.osym.gov.tr sistemine bilgi girişi yapın.

 

www.bademci.com

 


Devamı 1 <-2->3