Bademci YÖKDİL

 

E-YÖKDİL Başvuruları

Giriş

E-YÖKDİL Başvuru ve Sınav Tarihleri

E-YÖKDİL İngilizce dışında başka hangi dilleri kapsıyor? Bu dillerin başvuru ve sınav tarihleri belli mi?

E-YÖKDİL’e nasıl başvurabilirim?

1. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları
2. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım)
3. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İkinci Adım)

E-YÖKDİL Sınava Giriş Belgemi nereden alacağım?

• E-YÖKDİL İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?

• E-YÖKDİL İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

• Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

• E-YÖKDİL İngilizce sınavı sorularına nereden ulaşabilirim?

• E-YÖKDİL sonucumu ne zaman ve nasıl öğrenebilirim?


 

Giriş

E-YÖKDİL başvurusu, diğer sınavlarınkine göre epey farklı. Kolaylıkları da var, zorlukları da. Kolay çünkü masa başında işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Zor çünkü E-YÖKDİL İngilizce sınavına talep çok, kontenjan az. Haliyle bu az kontenjan da çok çabuk doluyor. (Yaklaşık birkaç dakika içinde!) Başvuruda bulunmadan önce tabii ki E-YÖKDİL kılavuzuna bakın. Fakat bu işin bir sürü inceliği var ve bunların çoğu kılavuzda yazmıyor. Peki, biz size kılavuzda yazmayan neyi söyleyebiliriz? Mesela…

• Başvurudan önce hangi bilgileri neden yanınızda hazır etmeniz gerektiğini açıklayabiliriz.

• Başvuru esnasında ortaya çıkacak teknik zorluklara karşı sizi önceden uyarabiliriz.

• Bu zorlukları nasıl aşacağınızı adım adım gösterebiliriz.

Bir nedenle acilen İngilizce E-YÖKDİL’e girmeniz gerekebilir. Ancak “Parası neyse veririz” demekle başvurunuzu garanti altına alamazsınız. Çünkü başvurunuz kabul edilene kadar E-YÖKDİL adayı değil sadece “aday adayı” olabilirsiniz. Adaylık statüsünü, başvuruların başlayacağı gün ve saatte işlemlerinizi birkaç dakika içinde tamamlayabilirseniz kazanırsınız. O halde lütfen E-YÖKDİL başvurunuzu ciddiye alınız ve işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini önceden öğreniniz.

Önemli not: E-YÖKDİL Başvurularıyla ilgili cevabını bulamadığınız bir sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz: İletişim Kutusu veya info@bademci.com . Aceleniz varsa, WhatsApp 0543 351 51 51.

 

E-YÖKDİL Başvuru ve Sınav Tarihleri

Bir yıl aradan sonra ÖSYM, 2023’te üç yeni E-YÖKDİL sınavı gerçekleştirdi. (6 Mayıs’ta sosyal, 7 Mayıs’ta sağlık ve 20 Mayıs’ta fen bilimleri.) İzleyen dönemlerde başka E-YÖKDİL sınavları da olacak mı, bu henüz kesin değil. ÖSYM’nin sitesinde veya Sınav Takvimi’nde bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi veya tarih yer almıyor. Belki bunda E-YÖKDİL’in üç farklı bilim dalını (fen, sağlık, sosyal) kapsamasının geciktirici bir rolü oluyordur. E-YDS’de yaklaşık 4500 aday sosyal ağırlıklı ortak bir sınava giriyor. E-YÖKDİL’de ise, bu sayı fen, sağlık ve sosyal olmak üzere üçe bölünüyor. Yani E-YÖKDİL için üç farklı sınav hazırlanması gerekiyor. Dolayısıyla biz E-YÖKDİL’in yılda sadece bir kez yapılacağını düşünüyoruz. Eski ve/veya yeni E-YÖ KDİL başvuru ve sınav tarihleri için bkz. Ek Tablo 3 .

Önemli not 1: Bütün e-sınavların ücret ödeme işlemi, sınav başvuru tarihinin ilk günü saat 14:00’te başlar. Ücreti, ÖSYM sitesi üzerinden yatırmak zorundasınız. Sınava girmek istediğiniz ilin kapasitesi (kontenjanı) dolmuşsa, sistem işlemleri durdurur. Ücret ödeyemezsiniz. Kâğıt üzerinde başvuru süresi devam ediyormuş gibi görünür ancak başvuruda bulunamazsınız. (Burada da bir incelik var. Belki öğrenmek isteyebilirsiniz: 2. E-YÖKDİL İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım) Çok önemli not 2 .

Önemli not 2: E-YÖKDİL sınav binaları (özellikle Ankara’da bulunan merkezler) oldukça büyük. Bu binalarda, sınav salonunuza girene kadar uzunca bir gümrük kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, sınavdan en az 30 dakika önce (saat 13:15’te) binanın önünde olmanızı öneririz. Sınavdan 15 dakika önce (saat 13:30’da) kapıları kapatırlar. Yani o saatten sonra binaya giremezsiniz. Aklınızda bulunsun.

 

E-YÖKDİL İngilizce dışında başka hangi dilleri kapsıyor? Bu dillerin başvuru ve sınav tarihleri belli mi?

Normal YÖKDİL; Almanca, Arapça ve Fransızca dillerini de kapsıyor. Ancak Almanca ve Fransızcadan normal YÖKDİL’e girecek adaylara, yılda sadece bir sınav hakkı veriliyor. ELEKTRONİK YÖKDİL’de aynı koşullar geçerli olacak mı, bunu henüz bilmiyoruz?

 

www.bademci.com

 


Devamı 1->2 3