YÖKDİL Nedir?

• Giriş

• YÖKDİL nedir?

• YÖKDİL’e kimler girebilir?

• YÖKDİL’e kimler giremez?

• YÖKDİL’de kaç soru var, her soru kaç puan değerinde ve sınav süresi ne kadar? (Tablo 1: YÖKDİL’de Soru Tipleri ve Her Soru Tipi İçin Ayrılması Önerilen Süre)

• YÖKDİL konuları ve soru türleri/tipleri nelerdir?

• YÖKDİL’de konu dağılımı nasıldır?

• YÖKDİL’den kaç puan almalıyım?

• YÖKDİL’de yanlışlar doğruları götürür mü?

• YÖKDİL, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavları eşdeğer kabul ediliyor mu? (Tablo 2)

YÖKDİL mi, YDS mi?

• YÖKDİL mi, TOEFL ya da PTE mi?

• YÖKDİL istatistikleri ne anlatıyor? (Tablo 3)

• YÖKDİL hangi dillerde yapılır? (Tablo 4 ve 5)

• YÖKDİL hangi alanlarda yapılır?

• YÖKDİL’e istediğim bir dilden girebilir miyim?

• Bir dönemde birden fazla yabancı dilden sınava girebilir miyim?

• YÖKDİL sonuçları kaç yıl geçerli?

• YÖKDİL akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

• YÖKDİL dil tazminatında geçerli mi?

• Birden fazla YÖKDİL puanından hangisi geçerli sayılır?

• YÖKDİL ne zaman ve nerede yapılır? YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak? (Tablo 6)

• YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

Giriş

“YÖKDİL nedir, ne işe yarar?” “YÖKDİL’e kimler girebilir?” “YÖKDİL’in İngilizce düzeyi nedir?” “YÖKDİL’de hangi soru tipleri vardır?” Dosyamızda, YÖKDİL sınavı ile ilgili bütün bu soruların cevaplarını ve fazlasını bulabilirsiniz. Yine de cevapsız kalan sorunuz olursa, bize yazmayı unutmayınız (https://bademci.com/iletisim/). Dilerseniz, info@bademci.com adresine doğrudan mail de gönderebilirsiniz.

YÖKDİL nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi bir sınav. En çok lisansüstü eğitim ve doçentlik başvurusunda şart koşuluyor. YDS’nin sağladığı birçok hakkı YÖKDİL de veriyor.

Yorum ve ilk uyarı: YÖKDİL, YDS’ye göre biraz daha kolay bir sınav. Ancak elementary (A1- A2) düzeyde İngilizce bilgisiyle bu sınavı başarmak pek mümkün değil. B-1 düzeyle sınava az süre kala yapacağınız çalışmalar da barajı aşmanız için yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden, YÖKDİL’i en az YDS kadar ciddiye almanızı ve hazırlığa erken başlamanızı öneririz.

YÖKDİL’e kimler girebilir?

♦ Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

 Yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyen adaylar. (Eğer lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyorlarsa.)

 Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen veya açıktan ataması yapılacak olanlar.

 Öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi gibi öğretim elemanı kadrolarına başvurmak isteyen adaylar.

Bazı üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen adaylar.

 Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denklik işlemleri için YDS sonuçlarından yararlanmak isteyen adaylar.

 Tıpta, Diş Hekimliğinde veya Eczacılıkta Uzmanlık Sınavlarına girecek olan adaylar.

 Akademik yükseltme için başvuruda bulunmak isteyen adaylar.

 Belirli bir dil yeterliliğine sahip olduklarını belgelemesi gereken akademisyenler.

 Yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler. (Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da. Öneri: Amacınız sadece düzeyinizi belirlemek ise, YDS’yi tercih edin. Geçerliliği çok daha fazladır.)

Önemli: Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler! Lisansüstü eğitime devam etmek istediğiniz enstitüye doğrudan şu soruyu sorunuz. “Lisansüstü programları için YÖKDİL sınav sonucu talep ediyor musunuz? Ediyorsanız, bunun şartları nelerdir?”

YÖKDİL’e kimler giremez?

Aslında bu soruyu, “YÖKDİL puanı hangi tür başvurularda geçerli değildir?” diye sormak lazım. Çünkü YDS’ye girebilen her aday YÖKDİL’de de şansını deneyebilir. Ancak YDS puanı ile yapabileceği bazı başvuruları, YÖKDİL puanı ile yapamaz. Örneğin, yabancı dil tazminatında YÖKDİL puanı geçmiyor. O halde, bu amaçla YÖKDİL’e giren bir aday boşuna zahmet etmiş olacaktır. YÖKDİL puanının hangi tür başvurularda geçerli sayılmadığını aşağıdaki listede sıraladık. Bu basit liste inanın çok önemli çünkü… YÖKDİL’in, ihtiyacınız olan alanda size başvuru hakkı verip vermeyeceğini buradan öğrenebileceksiniz.

 Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

 Çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemesi gereken adaylar.

Türk Silahlı Kuvvetleri dâhil, kamu kurumlarında çalışmakta olup dil tazminatı almak isteyenler. Ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar.

 Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanlar ile çözümleyici ve programcılar.

 Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

 Öğretmenlik ataması için KPSSP120 (yabancı dil ağırlıklı) puana ihtiyacı olan adaylar.

 Uzman yardımcılığı kadrosundan uzman kadrosuna ataması yapılacak adaylar.

YÖKDİL’de kaç soru var, her soru kaç puan değerinde ve sınav süresi ne kadar?

YÖKDİL’de 80 soru var ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan. (1.25 puan x 80 soru = 100 puan). Diyelim ki, 100 üzerinden 55 puana ihtiyaç duyan bir doçent ya da doktora adayısınız. YÖKDİL sınavında en az 44 doğru cevap bulmanız gerekiyor (44 x 1.25 = 55). Soru türleri arasında puan değeri açısından fark yok. Herhangi bir kelime sorusunun değeriyle (1.25 puan) paragraf sorusunun değeri (1.25 puan) eşit.

YÖKDİL’de toplam sınav süresi 3 saat (180 dakika). Her bir soru için ayırabileceğiniz ortalama süre ise 2 dakika 15 saniye (135 saniye). Aşağıdaki tabloya bakarak hangi soru tipine, ne kadar süre ayırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

YÖKDİL sınavını başarmak sizin için önem taşıyorsa, bu sürelere uymanızı öneririz.

Tablo 1: YÖKDİL’de Soru Tipleri ve Her Soru Tipi İçin Ayrılması Önerilen Süre

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Önemli not 1: YÖKDİL ve E-YÖKDİL’de; soru tipleri, soru sayısı ve hatta sıralaması dahi tamamen aynıdır. Tek fark YÖKDİL’in 10:15’te, E-YÖKDİL’in ise 13:45’te başlamasıdır. Eğer tabloyu E-YÖKDİL için kullanacaksanız, soru tiplerine giriş/çıkış saatlerini buna göre ayarlamayı unutmayınız.

Önemli not 2: Tablodaki süreleri hangi kriterlere göre belirlediğimizi öğrenmek isterseniz… YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi.

YÖKDİL konuları ve soru türleri/tipleri nelerdir?

YÖKDİL konuları ve soru türleri/tipleri için bkz. https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/ .

YÖKDİL’de konu dağılımı nasıldır?

YÖKDİL konu dağılımı için aşağıdaki dosyada yer alan Tablo 1’i inceleyebilirsiniz.

https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

YÖKDİL’den kaç puan almalıyım?

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adaylar: 100 üzerinden 50 puan. (100 üzerinden 50 puan = 80 üzerinden 40 doğru cevap).

♦ Doçent ve doktora/sanatta yeterlik adayları: 100 üzerinden en az 55 puan. (100 üzerinden 55 puan = 80 üzerinden 44 doğru cevap).

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına geçmek isteyenler: 50 puan.

♦ TUS, DUS veya EUS’a girecek olan adaylar: 50 puan.

2 önemli duyuru:
1. Yüksek lisansa, doktoraya veya akademik kadrolara başvuracaksanız lütfen dikkat! Kimi üniversiteler (enstitüler) asgari YÖKDİL puan barajını yükseltebiliyor. Bu nedenle, öğrenim görmeyi ya da akademik kadrosunda görev almayı düşündüğünüz enstitüye doğrudan başvurunuz. YDS, YÖKDİL, TOEFL veya PTE sınavlarından asgari kaç puan istediklerini şahsen sorunuz.

2. Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabiliyor. Ancak bu tür bir sınavı başarsanız dahi yeterlik aşamasına geldiğinizde, YÖKDİL yine karşınıza çıkacaktır. Bu aşamada yine YÖKDİL veya madde 1’deki sınavlardan birine girmeniz gerekir. Tabii bağlı olduğunuz enstitünün belirlediği asgari puanı almak amacıyla. Ve yeterliğe hazırlanmanız gereken bir dönemde bu iş size büyük sıkıntı verebilir.

Unutmayınız: YDS ya da YÖKDİL barajını, eğitim aldığınız enstitü tarafından belirlenen sürede başarmalısınız. Tersi durumda, yüksek lisans ya da doktora programıyla ilişiğiniz kesilebilir.

YÖKDİL’de yanlışlar doğruları götürür mü?

Hayır, götürmez! Ancak siz yine de YÖKDİL sınavında cevabını bilmediğiniz soruları gelişigüzel işaretlemeyin. Tabii bu soruları boş da bırakmayın; belli bir tekniğe göre cevaplayın.

Şimdi sizden aşağıdaki açıklamalar için biraz süre ayırmanızı isteyeceğiz. Merak etmeyin; bu çabanız karşılıksız kalmayacak. Çünkü aşağıdaki açıklamalar önemli bir sorunu gündeminizden çıkartmanıza yardımcı olacak.

Yanlışların doğruları götürmediğini bilen aday, zembereğinden fırlamış yay gibidir. Kendi düzeyine uygun olup olmadığına bakmadan her soruya saldırır. Hepsinden puan çıkarmaya çalışır. Nasılsa yanlış işaretlediği sorulardan yana ek bir kaybı olmayacağını biliyor ya… Arkadaşı tut, tutabilirsen! O artık Kırkpınar güreşçisi gibi her soruya el-ense çeker. İş o noktaya varır ki, sınavda 90-100 arası puan alacak adaylara sorulmuş sorulara bile kafa tutar. Bu çabanın kendisine bir getirisi olmayacağını anlamaz ya da anlamak istemez. Dilerseniz, kuru sözle yetinmeyip bir örnek verelim.

Sınavda bir gramer sorusuna takıldınız. Gramer bilginiz doğru cevabı, yakın çeldiricilerin arasından çekip çıkartmanıza yetmiyor. Haliyle çeviriye yüklenirsiniz. Fakat bu defa da takıldığınız seçeneklerin anlamları birbirine çok yakın görünür. Aslında bu beklenen bir durumdur. Çünkü seçenekleri tek tek Türkçeye çevirerek bir gramer sorusunu çözemezsiniz. Gramer sorusu gramer bilgisi ister. Çeviri de yeterli gelmeyince başlarsınız soru üzerinde yorumlar yapmaya, fikirler yürütmeye. Bu esnada sınav kitapçığı da başlar sizin vaktinizi yürütmeye! Böylece kıyısından köşesinden 10-15 soru ile tatlı tatlı didişir dururken… Bir anda (mesela sınavın üçüncü saatine yaklaşırken) vaktin hızla tükenmekte olduğunu fark edersiniz. Ama o noktada çoğunlukla iş işten geçmiş olur. Zaten artık soruları okuyup inceleyecek ne enerjiniz kalmıştır ne de moraliniz. Aslında henüz bakamadığınız, dişinize göre daha birçok soru olduğunu bilir ya da tahmin edersiniz. Ne var ki, size sorulmamış önceki sorularla inatlaşmaktan bunların da hakkını yemişsinizdir.

Sizce bütün bunlar neden başınıza gelmiş olabilir? Olmayacak duaya “Âmin” dediğiniz için olabilir mi? Yani “Ne yaparsanız yapın yapamayacağınız sorular”a cevap vermeye çalıştığınız için olabilir mi?

Gelin, söz dinleyin! ÖSYM’nin çoktan seçmeli İngilizce sınavlarını iyi tanıyan bu ekibe kulak verin. Sınırlarınızı doğru tayin edin. Cevabını bulamayacağınız sorularla gereksiz yere vakit kaybetmeyin. Evet, yanlışlar doğruları götürmez ama karşılığında bir şey de getirmez. Sürenizi çalar, başarınızı geciktirir. Şimdi bir örnek soru üzerinde çeviriyle cevap bulmaya çalışmak insana nasıl vakit kaybettiriyor, görelim.

Authorities —- price controls on staples, thus —- poor urban families.

A) imposed / having protected

B) had imposed / protecting

C) will impose / to have protected

D) imposed / to protect

E) were imposing / to be protecting

Pratik çözüm: Önce çevirerek cevabı bulmak isteyen adaylara cümlenin yaklaşık Türkçesini verelim.

Yetkililer, temel ihtiyaç maddelerinin (staples) fiyatlarını denetlemiş ve böylece yoksul kent halkını korumuştur.

Tabii cümlede sözü edilen olay geleceğe yönelik de olabilir. O takdirde denetlemiş yerine denetleyecek, korumuştur yerine koruyacaktır çevirisini tercih edersiniz, olur biter. Şimdi çözüme geçelim. Thus bağlacı kendisinden sonra özne almamışsa, cümlede indirgeme var demektir. Ana ve yan cümlelerdeki özneler aynı olduğunda thus indirgemeye izin verir. Yani bu durumda yan cümledeki özneyi atıp thus bağlacını doğrudan fiile bağlayabiliriz. Önce cevap B seçeneği olmak üzere indirgemenin nasıl yapıldığını 2 adımda gösterelim.

1) Tam cümle: Authorities had imposed price controls on staples, thus they protected poor urban families.

2) İndirgenmiş cümle: Authorities had imposed price controls on staples, thus protecting poor urban families.

Şimdi de bu işlemi neden ve nasıl yaptığımızı basitçe açıklayalım. 1. cümledeki they zamiri = authorities olduğundan bu zamiri tekrar etmeyip atarız. Öznesini attığımız için fiil (protected) bu şekilde (2. halde) kalamaz. Artık ya gerund (Ving) ya infinitive (to V1) olmak zorunda. Thus, bağlaç kökenlidir; kendisini izleyen fiilleri Ving halde ister. Böylece 2. adımda protected → protecting dönüşümünü yapıp işi bitiririz.

Bu aşamada öğrendiğimiz bilgiden yararlanarak seçeneklerin ikinci kısımlarını hızla inceleyelim. C, D ve E seçeneklerinin ikinci kısımlarında infinitive (to) içeren indirgemeler var (to have protected, to protect vs.). Bize gerund lazım, demiştik. O halde C, D ve E gider. Kalan iki seçenekten A’da having V3 var. Bu indirgeme, ana cümleden daha önce yapılmış bir eyleme işaret eder.

Having read the job advertisement, I immediately called the company for further information.

İş ilanını okuduktan sonra ek bilgi almak için hemen şirketi aradım. Yani önce iş ilanını okudum (yan cümle). Daha sonra ek bilgi almak için şirketi aradım (ana cümle).

Demek ki, “Having read the job advertisement” eşittir “After I had read the job advertisement” imiş. O halde ilk yapılan eylem, iş ilanını okumak (having read). Şirketi aramak ise bu eylemi takip etmiş. Yani ikinci sırada gerçekleşmiş. Şimdi soru cümlemize dönelim ve boşlukları A seçeneğindeki fiillerle dolduralım.

Authorities imposed price controls on staples, thus having protected poor urban families.

Sorun çıktı. Çünkü thus bir sonuç bağlacı. Sebep bağlacı değil. Dolayısıyla iki eylemden ikinci sırada gerçekleşene işaret etmek zorunda. Oysa yukarıdaki örnekte açıkça göstermiştik; having V3 iki eylemden ilk gerçekleşene işaret ediyordu. Bu durum, soruda arızaya neden oluyor. Çünkü mantıken yetkililer önce fiyatları kontrol altına alır, daha sonra bu sayede yoksul halkı korumuş olur. Fakat A seçeneği (having protected) böyle demiyor.

Authorities imposed price controls on staples, thus they had protected poor urban families.

Yetkililer, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını denetlediler. Dolayısıyla, daha önce yoksul kent halkını korumuş oldular.

Türkçe cümlede kullandığımız “daha önce” zaman zarfını İngilizce cümlede göremezsiniz. Ama o orada duruyor. Çünkü past perfect tense koruma işinin daha önce yapıldığını kesin olarak gösteriyor. Oysaki bunun tam tersi bir durumun gerçekleşmiş olması gerekirdi. Bu şartı A seçeneği karşılamıyor, sadece B karşılıyor. Ancak o da girişte past perfect kullanıyor. Bu, biraz sıkıntılı çünkü simple past tense geçiş olmayan bir cümlede past perfect tense tek başına iş göremez. Soru cümlesinde açık, anlaşılır bir simple past tense ise verilmemiş. Ancak emin olun, bu hiç dert değil. Çünkü thus bağlaçlı yan cümlede indirgeme var (protecting). Ve bu indirgenmiş fiilin çıkış noktası simple past tense (protected).

Authorities had imposed price controls on staples, thus protecting (= thus they protected) poor urban families.

Yani özetle B seçeneğinde hiçbir sorun yokmuş. Çünkü açıkça göremesek de aslında B seçeneği simple past (protected) kullanmış. O da ana cümledeki past perfect tense’e (had imposed) geçiş hakkı veriyor. Umarız, örnek soru ve açıklaması işe yaramıştır. Yani bir gramer sorusunun gramer bilgisiyle çözülmesi gerektiğini yeterince anlatabilmiştir.

Sözü toparlamanın vakti geldi. İki madde yazalım. Ve YÖKDİL dâhil, çoktan seçmeli sınavlarda yanlışların nasıl doğruları götürdüğünü özetleyelim.

1) İlk okuduğunuzda cevabını bulamadığınız sorular, ikinci değerlendirmenizi de muhtemelen karşılıksız bırakacak olan sorulardır. Düzeyinizin üzerinde (bulaşmamanız gereken) bu türden bir sorunun bir-iki seçeneğini elediğinizi varsayalım. (Aslında bu durumda elediğiniz seçeneklerden birinin doğru cevap çıkma ihtimali hayli yüksektir. Ama biz yanlış seçenekleri elediğinizi yani doğru yolda olduğunuzu kabul edelim.) Bu noktada içinizden bir ses hedefe yaklaştığınızı, vazgeçmeden mücadeleye devam etmeniz gerektiğini söyler. O sese karşı gelmek çok zordur. Devam edersiniz. Fakat bu esnada saat de yerinde durmaz; ilerler. Böylece, tek bir soru üzerinde yapacağınız nafile bir değerlendirme 5-6 dakikanızı su içinde yer bitirir.

Sonuç: Hani şu gelişigüzel cevaplayabileceğiniz, yanlış çıksa dahi size puan kaybettirmeyecek sorular* vardı ya? İşte onlar, toplam süresi 180 dakika olan bu sınavda size ağır kayıplar verdirir.

* 15 soru x 5-6 dakika inceleme süresi = 75-90 dakika. (Not: Soru sayısını örnek olarak verdik. Ortalama bir YÖKDİL adayı, sınavda genellikle daha fazla soruda takılabilir ve süre sıkıntısı yaşayabilir.)

2) Sorulara gelişigüzel cevap verdiğinizde, bunların arasından doğru cevap yakalama oranınız çok düşük kalır. Çünkü belli bir stratejiye göre işaretleme (atış) yapmamışsınızdır. Standart sapmanız da bozulmuştur. Standart sapma bozulursa ne olur? Rastgele işaretleme yaptığınız sorulardan yakalayabileceğiniz doğru cevap sayısı devede kulak kalır. ÂŞIK VEYSEL gibi, “Beyhude dolanmış, boşa yorulmuş” olursunuz.

Öneri: Bu tür soruları önce boş bırakınız. Sınavın sonuna yaklaşırken emin olarak cevapladığınız diğer soruların seçenek dağılımını hesaplayınız. Daha sonra tek bir atış seçeneği belirleyip kalan bütün soruları bu seçeneğe göre işaretleyiniz.

Önemli: Düzey aşan soruları işaretlerken (cevaplarken) nasıl bir yöntem izlemeliyiz? Bkz. YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi . Bu dosyalarımızı dikkatle okuyunuz. Hem sürenizi nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenirsiniz… Hem de işaretleme (atış) tekniğinizi geliştirirsiniz.

YÖKDİL, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

YÖKDİL; TOEFL IBT ya da PTE sınavları ile eşdeğer kabul edilmiyor. Ancak TOEFL IBT ya da PTE sınavlarından aldığınız puanların YDS’de belli karşılıkları var. YÖKDİL ve YDS arasında puanlama açısından bir fark olmadığını bildiğimize göre, meseleyi şöyle halledebiliriz… TOEFL IBT veya PTE sınavlarından aldığımız puanları YDS’ye saydırabiliriz. Böylece YDS ve/veya YÖKDİL için tanınan bütün haklardan yararlanabiliriz. Aşağıdaki tabloyla ilgili bir örnek verelim. TOEFL IBT’de 66 puanımız varsa, sanki YDS’den 55 puan almış gibi yüksek lisans başvurusu vs. yapabiliriz.

Tablo 2: YDS, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

Diğer dillerdeki eşdeğerlik tabloları için bkz. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/EsdegerlikTablosu25022016.pdf .

YÖKDİL mi, YDS mi?

https://bademci.com/yds-sss-12/#ydsyokdil04 . Linke tıkladığınızda, aşağıdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

YÖKDİL mi, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE Akademik; kelime, gramer ve okuma – anlama bilgisini derinlemesine yoklar. Yetmedi; dinleme, konuşma ve kompozisyon yazma konularında da sizi iyice bir silkeler. Yani iki sınavın da kapsamı hayli geniştir. Devlet okullarından mezunsanız, İngilizce temeliniz daha çok literatür (bilimsel makale) takibine dayanıyorsa, dikkat! Bu takdirde, çeviri becerinizin gelişmiş olması beklenir. (Laf aramızda; Google Translate icat olundu, mertlik bozuldu! Hal böyleyken, çeviride dahi iyi olmanız beklenmeyebilir.) İşte bu yüzden, YÖKDİL’e kıyasla TOEFL ya da PTE Akademik sınavında daha çok zorlanabilirsiniz. Bir dezavantaj da şu: Siz ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine alışmışsınızdır. TOEFL veya PTE Akademik sınavlarında ise farklı soru formatları vardır. Bunlara uyum sağlamanız uzun zaman alabilir.

Not: YÖKDİL, TOEFL ve PTE hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var mı? Cevabınız “Evet” ise, YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri . Bu dosyada, sınavları birçok açıdan karşılaştırdık ve artılarını, eksilerini tek tek listeledik.

YÖKDİL istatistikleri ne anlatıyor?

YÖKDİL’i ilk iki yıl Ankara Üniversitesi uyguladı (2017 – 2019). ÖSYM ise, bu sınavı Kasım 2019’da üstlendi. Sınav halen ÖSYM’nin sorumluluğunda ve çıtası her geçen yıl gittikçe yükseliyor. Yani sizin anlayacağınız sorular zorlaşıyor, adeta YDS ile yarışıyor. ÖSYM, şu ana kadar YÖKDİL’e ait herhangi bir sayısal veri yayımlamadı. Bizim elimizde 2017 ve 2019 yıllarına ait bazı kesin olmayan sayısal veriler var. Dilerseniz, önce tabloyu inceleyelim. Daha sonra üzerinde biraz konuşalım.

Tablo 3: 2017 ve 2019 Yıllarında YÖKDİL Türkiye Başarı Ortalaması.

Görüş ve Düşünceler:

1) Lütfen 2017 yılında yapılan ilk YÖKDİL sınavının verilerine bakınız. Temel bilim dalı ve aday sayıları değişse de, her bilim dalının ortalama başarı oranı (%53) aynı kalmış. Bu durum; İngilizcede fen, sağlık ya da sosyal ayrımı olmayacağı… Olsa da sonucun değişmeyeceği konusunda yıllardır ve inatla savunduğumuz görüşlerimizi desteklemektedir.

2) 28 Mart 2019’da, başarı ortalaması ciddi oranda düşmüş. Örneğin, Fen Bilimleri ortalaması %53’ten %48’e inmiş. Diğer iki temel bilim dalında (sağlık, sosyal) düşüş daha dikkat çekici (%53 ↓ %44). Fakat ilginç olan şu ki, bu iki sınavın başarı ortalaması (%44) yine aynı olmuş.

3) Tabii bu düşüşten Türkiye genel ortalaması da nasibini almış. İlk YÖKDİL sınavında %53 olan Türkiye ortalaması, 28 Mart 2019’da 8 puan geri gitmiş (%45). Bu durum, sınavın daha o dönemden itibaren zorlaşmaya başladığını gösteriyor. Buna bir de YÖKDİL’i 2019’dan beri ÖSYM’nin gerçekleştirdiğini ekleyelim… Ve boynumuzu büküp sınavın zorluk derecesinin yavaş yavaş ama istikrarlı bir biçimde artacağını kabul edelim. Sınava da ona göre hazırlanalım.

4) Tablo, ÖSYM’nin sorumluluğuna geçmeden önce dahi YÖKDİL’in pek de kolay bir sınav olmadığını gösteriyor. Evet, doğru. Sosyal medyada tam aksine bazı iddialar var. Örneğin, son 15 gün sadece eski soruları şöyle üstünkörü gözden geçiren bir adayın puanı, 40’tan 80’e yükselmiş. Bir diğeri ise sadece biraz YÖKDİL’de çıkan kelimelere bakmış ve ilk denemesinde 70 almış. Bazı istisnalar tabii ki olabilir. Fakat yukarıdaki tablo bu istisnaların kaideyi bozamayacağını gösteriyor. Çünkü herhangi bir dönemde YÖKDİL’e giren yaklaşık 100.000 aday var. Ve ortalama puan, sınavın en kolay olduğu dönemde bile %53’ü aşamamış.

Sonuç: Biz, kısa süreli ve yöntemi tartışmalı çalışmalarla YÖKDİL’i başarmanın pek mümkün olmadığı görüşündeyiz.

Not: YDS ve E-YDS istatistikleri için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

https://bademci.com/yds-nedir/#ydsistatistik
https://bademci.com/e-yds-nedir/#eydsistatistik

Bir yorum ve öneri: Şu ana kadar yapılan YÖKDİL sınavlarından herhangi birine iyi ya da çok iyi hazırlandınız. Ancak buna rağmen notunuz yükselmedi, hatta düştü. Bu durumu doğal karşılayın ve sakin kalın. Belki de bunun nedeni eksik bilginiz değil, süreyi iyi yönetememiş olmanızdır. Eğer bir de sorularda seçici* davranmamışsanız, notunuzun yerinde saymasına veya düşmesine kızmayın.

* Düzeyinizin üzerinde olsun ya da olmasın, her soruyu çözmeye çalışıyorsanız, seçici davranmıyorsunuz demektir. Bu ve benzeri problemlerin çözümü için -sınava küsmek ve çalışmayı bırakmak yerine- birkaç olumlu adım atın. Göreceksiniz, durum kısa zamanda lehinize dönecek. Mantıklı ve doğru olan, sınava küsmek ve bir süre geri çekilmek değildir. Tam tersine, hangi konulardaki eksiklerinizin ve hangi hatalı tekniklerinizin size puan kaybettirdiğini anlamaya çalışmaktır. Sitemizde yer alan ve 7 bölümden oluşan YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler dosyası size bu konuda yardımcı olacaktır.

YÖKDİL hangi dillerde yapılır?

YÖKDİL; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerini kapsıyor. Ancak bu dillerden sadece İngilizcede fen, sağlık ya da sosyal bilimler ayrımı var. Bkz. aşağıda Tablo 4 ve 5.

Tablo 4: YÖKDİL/1’in Kapsadığı Diller ve Alanlar.

Tablo 5: YÖKDİL/2’nin Kapsadığı Diller ve Alanlar.

Tablolardan ne anlamalıyız?

1) Genellikle Mart ayında yapılan YÖKDİL/1 sınavı, sadece Arapça ve İngilizce dillerini kapsıyor. Başka bir deyişle, bu sınavda Almanca ve Fransızca dilleri yok. O halde, YÖKDİL’e Almanca veya Fransızcadan girecekseniz, yılda sadece bir sınav hakkınız olduğunu unutmayınız. Bu diller, genellikle Ağustos ayının sonunda yapılan YÖKDİL/2’nin kapsama alanına giriyor.

2) İngilizce YÖKDİL/1, üç bilim dalını da kapsar. Yani İngilizceden YÖKDİL’e girecek adaylar; fen, sağlık veya sosyal bilimler tercihi yapabilir. Sınava Arapçadan girenler ise, sadece sosyal bilimler alanını tercih edebilir.

3) YÖKDİL/2 sınavında, İngilizce yine üç bilim dalına ayrılıyor. Fakat sınava Almanca, Arapça veya Fransızcadan girecek olanlar için durum farklı. Onlar sadece sosyal bilimler alanını tercih edebilir. Çünkü bu dillerde fen ya da sağlık bilimleri ayrımı yok. Herkes sosyal bilimlerden sınava girmek zorunda.

Bir hatırlatma: Eğitimini aldığınız yabancı dil ile YÖKDİL’de sınava gireceğiniz dil aynı olmayabilir. Örneğin; lisans öncesi, lisans ya da lisansüstü eğitiminiz esnasında yabancı diliniz İngilizce olabilir. Fakat isterseniz, yukarıda belirtilen diğer dillerin herhangi birinden YÖKDİL’e başvurabilirsiniz. Ya da bir üniversitenin sosyal alanından mezun olsanız da, İngilizce YÖKDİL’e sağlık alanından girebilirsiniz. Bu konuda bir kısıtlama yok.

YÖKDİL hangi alanlarda yapılır?

Bkz. hemen yukarıdaki bölüm: Tablo 4+5 ve açıklamalar.

Önemli not 1: YÖKDİL’in aksine, YDS sınavında bilim dalı ayrımı yoktur. Hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava girmek zorundadır. Ancak sosyal bilimler ağırlıklı bu sınavda, bol miktarda fen ve sağlık terimleri içeren sorularla da karşılaşırsınız. Kabaca sosyal bilimlerin oranı %60-70, fen ve sağlık bilimlerinin ise %30-40 düzeyindedir.

Önemli not 2: YÖKDİL, üç bilim dalına ayrılıyor olsa da, sınavın sınadığı temel dil bilgisi aynı kalır. Sadece terimler değişir. Fakat terimlerden de soru gelmez çünkü sınav kimsenin örneğin, jeoloji bilgisini sınamaz, sınayamaz. Yine sınav hiçbir hekimin ya da hemşirenin hematoloji bilgisini sınamaz, sınayamaz. Sorunun içindeki tıp terimleri dekorasyon malzemesidir. O malzemeleri sıyırıp atabildiğiniz ölçüde sorunun iskelet yapısını görebilir ve doğru cevap sayınızı arttırabilirsiniz. Yoksa fen ya da sağlık kelimeleri ezberleyerek bir yere varamazsınız. Sebebini anlamak için https://bademci.com/yds-e-yds-yokdil-konulari-ve-soru-cozum-teknikleri-4/ .

YÖKDİL’e istediğim bir dilden girebilir miyim?

YÖKDİL’de sadece dört dilin sınavı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bir sınav döneminde bu dillerden sadece birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, bir sonraki sınav döneminde bu tercihinizi değiştirebilirsiniz. Yani öncekine göre farklı bir dilden sınava girebilirsiniz. O, size kalmış. Ancak akademik başvuruda bulunacağınız kurumun hangi dili kabul ettiğini sorunuz. Bazen belli bir dili şart koşmazlar. Fakat ona öncelik verebilirler. Bu durumu, sınav hazırlığına başlamadan önce soruşturunuz. Sınavdan sonra değil.

Lisansüstü başvurularında öncelik İngilizce, Fransızca ya da Almancada oluyor. Ne var ki, bazen üniversiteden üniversiteye öncelik değişebiliyor. Mesela bazı enstitüler Çince, Farsça veya Yunancayı kabul edebiliyor. Ancak bunlar YÖKDİL’in kapsama alanı içinde yer almıyor. Bu ve benzeri dillerden sınava girmek istiyorsanız, istikamet mecburen YDS. YDS’nin hangi dilleri kapsadığını https://bademci.com/yds-nedir/#YDShangidil adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden sınava girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Bir dönemde sadece bir yabancı dilden ve bir bilim dalından sınava giriş hakkınız var. Örneğin, bir sınavda sadece YÖKDİL İngilizce Sosyal Bilimler başvurusu yapabilirsiniz. Aynı dönemde hem Sosyal hem Fen Bilimlerinden sınava giremezsiniz. Benzer şekilde, hem Almanca hem Fransızca dilleri için aynı dönemde başvuruda bulunamazsınız.

YÖKDİL sonuçları kaç yıl geçerli?

TUS, DUS ve EUS başvurularında YÖKDİL sonuçları 5 yıl geçerli. Fakat diğer başvurularda farklı sürelerle karşılaşabilirsiniz. Bunu önceden soruşturunuz.

Lütfen dikkat: YÖKDİL sonucunuz, KPSS puan hesaplamasında geçerli değildir. Bunun için YDS’ye girmeniz gerekiyor.

YÖKDİL akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

Akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunacaksınız. Bu durumda YÖKDİL sonucunuzu süre sınırlaması olmadan kullanabilmeniz beklenir. Çünkü YÖKDİL veya benzeri bir sınavdan aldığınız başarılı bir puan, müktesep (kazanılmış) hak sayılır. Bu nedenle, YÖKDİL sonuçlarında süre sınırı olmaması gerekir. Nitekim doçent adayları eskiden ÜDS/KPDS sonuçlarını, doçentlik başvurularında süre sınırlaması olmadan kullanırdı. Ne var ki, günümüzde üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların farklı uygulamaları olabiliyor. Örneğin, bazı enstitüler YÖKDİL’in geçerliliğini 5 yıl ile sınırlayabiliyor.

Sonuç: Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüye şu soruyu doğrudan sorunuz? Çekinmeyiniz, üşenmeyiniz.

“YÖKDİL sonuçlarını kaç yıl geçerli sayıyorsunuz?“

YÖKDİL dil tazminatında geçerli mi?

Dil tazminatı almak isterseniz, yine YDS’nin kapısını çalmak zorundasınız. Çünkü YÖKDİL sonuçlarını dil tazminatı başvurularında geçerli kabul etmiyorlar. YÖKDİL’in hangi tür başvurularda kabul edilmediğini öğrenmek için yukarıda YÖKDİL’e kimler giremez? bölümünü inceleyebilirsiniz.

Birden fazla YÖKDİL puanından hangisi geçerli olacak?

YÖKDİL’e aynı dilden birçok kez girmiş ve birbirinden farklı puanlar almış olabilirsiniz. Bu durumda en yüksek puan aldığınız sınav geçerli olur, diğerleri hesaba katılmaz.

YÖKDİL ne zaman ve nerede yapılır? YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?

YÖKDİL/1 ve 2’nin sınav ve başvuru tarihleri için bkz. Ek Tablo 1.

Tablo 6: YÖKDİL/1 ve YÖKDİL/2’nin yapıldığı illerin listesi.

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bkz. Ek Tablo 2.

www.bademci.com