Bademci YÖKDİL

 

E-YÖKDİL nedir? E-YÖKDİL’e nerede girebilirim?

Önce E-YÖKDİL’in neyin kısaltması olduğunu söyleyelim: Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı. Yani E-YÖKDİL, YÖKDİL’in online hali. E-YDS’nin de bir benzeri. İlk uygulama 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü gerçekleşti fakat devamı gelmedi. Nisan 2023’te ise ÖSYM, yeni bir E-YÖKDİL sınavı yapacağını duyurdu. Ancak başvuruda bulunan adaylar, sadece İngilizceden sınava girebildiler. Bunu lütfen not ediniz.

Eski ve/veya yeni başvuru ve sınav tarihlerini Ek Tablo 3 ’te bulabilirsiniz.

Sınav İngilizcenin yanında; Almanca, Arapça ve Fransızca dillerini de kapsayacak mı? Bu, pek mümkün görünmüyor. ÖSYM, 2023’te başka E-YÖKDİL sınavları da yapacak mı? Yani E-YDS’ye benzer şekilde, her yıl 7-8 E-YÖKDİL sınavı olacak mı? Gerçi E-YÖKDİL yılda sadece bir kez yapılacak gibi görünüyor ama bundan emin değiliz. En iyisi biz, emin olduklarımızdan başlayalım, o bilgileri sizinle paylaşalım.

  • E-YÖKDİL’de soruları bilgisayar üzerinden cevaplayacaksınız. Yani sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı olmayacak. Kullanacağınız bilgisayarın klavyesi yoktur, sadece faresi vardır. Ancak sınav başlamadan önce T.C. Kimlik numaranızı sisteme girmek için ekrandaki sanal klavyeden yararlanabilirsiniz.
  • Başvuruda dört e-sınav merkezinden sadece birini tercih edebilirsiniz: Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir. Her defasında 100.000’den fazla adayın girdiği YÖKDİL’le kıyaslarsak, E-YÖKDİL sınav merkezlerinde kontenjan oldukça sınırlı. “E-YÖKDİL sınavı için illere göre kontenjanlar nedir?” derseniz… E-YDS’nin kontenjanlarını örnek olarak verebiliriz. Çünkü her iki sınav da aynı merkezlerde yapılıyor.

 

Tablo 1: E-YÖKDİL’e Girebileceğiniz İller ve Her ilin Tahmini Kontenjanı.

Gördüğünüz gibi kontenjan çok sınırlı. Bu nedenle, 6 Nisan 2022’de E-YÖKDİL başvuru sistemi ilk kez açıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra kontenjan doldu.

E-YÖKDİL’in esas sıkıntılı tarafı, soruları bilgisayar üzerinden okuyup cevaplamak zorunda olmanız. Sorularla ilgili not alamaz, belli bölümlerin -alıştığınız tarzda- altını çizemezsiniz. Özellikle paragraf sorularının çözümünde bu ciddi bir sıkıntı. Normal YÖKDİL’e göre dezavantajlı bir durum. Ayrıca daha önceki E-YDS’lere giren bazı adaylar; bilgisayarlarda ekran parlaması, genişliği gibi durumlarla karşılaştıklarını söylüyor. Dizgide kayma vs. sebeplerle soruları okumakta zorlandıklarını bildiren adaylar da yok değil.

Evet, doğru. E-YÖKDİL; soru sayısı, soru tipleri ve toplam süre açısından YÖKDİL ile tamamen aynı. Hatta sınadığı dil düzeyi ve sağladığı haklar da aynı. Fakat yine de bu sınavın, YÖKDİL’e kıyasla adayları daha çok zorlayacağını düşünüyoruz. Çünkü E-YDS’de böyle oldu. Sınav sonuçları normal YDS’ye kıyasla genellikle daha düşük çıktı. Bizden söylemesi.

Bir basit öneri: E-YÖKDİL için hazırlık yapıyorsanız, deneme sınavlarını, alıştırmaları vs. bilgisayar başında çözmeye özen gösteriniz. Ve soru tipleri için önerdiğimiz sürelere bağlı kalınız. ( Tablo 1: YÖKDİL İngilizce Sınavında Soru Tipleri ve Her Soru Tipi İçin Ayrılması Önerilen Süre

Bir kapsamlı öneri: Şu ana kadar YÖKDİL ve/veya E-YDS’ye birkaç kez girmiş olabilirsiniz. İyi hazırlanmanıza rağmen hedefinize ulaşamamış da olabilirsiniz. Aldığınız notun önemi yok, diyemeyiz. Not tabii ki önemli. Ama her şeyi ona bağlamayın. Belki sınavda süreyi iyi kullanamamışsınızdır. Belki de hangi soruların size sorulmadığını anlamamışsınızdır. Yani düzeyinizin üzerinde olsun olmasın her soruyu çözmeye çalıştığınız için notunuz düşmüş veya artmamış olabilir. Biz, puanınızı yükseltmenize yardımcı olabiliriz. Ama önce bir ricamız var. “Sürekli yeni bilgiler öğrenirsem… Sürekli kelime ezberlersem, çaresi yok, bu sınavı geçmek zorundayım” düşüncesini bir tarafa bırakacaksınız. Biz başka şeyler söylemenizi isteyeceğiz… Örneğin aşağıdaki gibi bir şeyler:

1) Aslında bilgim yeterli. Fakat galiba süreyi iyi yönetemiyorum. Aslında “süreyi yönetmek” ne demek, bunu da çok iyi bilmiyorum. Süre meselesini ciddiye almam gerek.

2) Soruları GELİŞİGÜZEL çözüyorum. Çoktan seçmeli sınav mantığına göre çözmeyi öğrenmeliyim. Çünkü test usulü sınavların soruyu soruş şekli epey farklı.

Merak etmeyin. Sadece birkaç olumlu adım atın ve sonucun nasıl lehinize olarak değişeceğini görün. Düşük not aldığınızda, sakın sınava küsmeyin ve bir süre geri çekilmeyin. “Hangi konulardaki eksiklerim bu puanı almama neden oldu?” Sınavdan sonra kendinize soracağınız tek soru bu olmasın. Hangi hatalı yaklaşımlarınızın size puan kaybettirdiğini de anlamaya çalışın. Sitemizde yer alan ve 7 bölümden oluşan YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler dosyası size bu konuda yardımcı olacaktır. Durumunuzla ilgili cevabını bulamadığınız sorular olursa, bize yazabilirsiniz (WhatsApp: 0543 351 51 51).

 

www.bademci.com

 

 


Devamı 1 <-2-> 3 4 5