Bademci YÖKDİL

 

E-YÖKDİL’e kimler girebilir?

YÖKDİL’e girebilen her aday E-YÖKDİL sınavında da şansını deneyebilir. Çünkü her iki sınavın sağladığı haklar aynı. Fark yok. Ancak sınava kimlerin girebileceğini/giremeyeceğini tam liste halinde görmek isterseniz, bkz. YÖKDİL’e Kimler girebilir / Kimler giremez .

 

E-YÖKDİL’de kaç soru var, her soru kaç puan değerinde ve sınav süresi ne kadar?

E-YÖKDİL’de 80 soru için ayırabileceğiniz 3 saat (180 dakika) süreniz var. Her doğru cevap 1.25 puan değerinde. (1.25 x 80 = 100). Diyelim ki, 55 puana ihtiyaç duyan bir doçent ya da doktora adayısınız. E-YÖKDİL sınavında en az 44 doğru cevap bulmanız gerekiyor (44 x 1.25 = 55). Eğer TUS, DUS ya da EUS’a girecekseniz, baraj 50 puan. Bu puanı almak için 40 doğru cevap çıkarmanız yetiyor (40 x 1.25 = 50). Soru türleri arasında puan açısından fark yok. Yani doğru cevapladığınız bir kelime veya paragraf sorusu size aynı puanı kazandırır: 1.25.

 

E-YÖKDİL’in soru tipleri neler? Her soru tipi için kaç dakika ayırmak gerekir?

E-YÖKDİL’de toplam sınav süresinin 3 saat (180 dakika) olduğunu yukarıda söylemiştik. 180 dakikayı 80 soruya bölelim. Yani bir soru için ayırabileceğiniz ortalama süreyi bulalım. O da 2 dakika 15 saniye (135 saniye) yapıyor. “Keyif benim. İstediğim soruya istediğim kadar vakit ayırırım” diyebilirsiniz. Evet, doğru. Bunu yapabilirsiniz. Ancak bu durumda bilginizi sorulara tam olarak aktaramazsınız. Sınav bittiği zaman geride, cevabını bildiğiniz halde vakit bulup bakamadığınız sorular kalır. Bu da sizi üzer. Linkini verdiğimiz tabloyu işte bu nedenle hazırladık. Hangi soru tipine, ne kadar süre ayırmanız gerektiğini bu tablodan öğrenebilirsiniz. ( https://bademciyokdil.com/yokdil-nedir/#tablo1 )

 

E-YÖKDİL’de konu dağılımı nasıl?

E-YÖKDİL konuları nasıl bir dağılım gösteriyor, her konudan kaç soru geliyor? Aşağıdaki linke tıkladığınızda Tablo 2 karşınıza çıkacak. Cevapları orada bulabilirsiniz. Sınavı iyi tanımak istiyorsanız, tabloyu yakından incelemenizi öneririz.

https://bademci.com/yds-e-yds-yokdil-konulari-ve-soru-cozum-teknikleri-3/

 

E-YÖKDİL Konuları ve Soru Tipleriyle İlgili Ayrıntılı Açıklama ve Örnek Çözümler

E-YÖKDİL konuları ve soru tiplerini içeren ayrıntılı bir dosyamız var. Sınavda neyle karşılaşacağınızı önceden ve incelikleriyle öğrenmek isterseniz, bu dosyadan yararlanabilirsiniz.

https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

 

E-YÖKDİL’den kaç puan almalıyım?

Bkz. YÖKDİL’den kaç puan almalıyım?

 

E-YÖKDİL İngilizce Sınavı, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavları Eşdeğer mi?

Yüksek Öğretim Kurulu, YDS’yi TOEFL IBT veya PTE sınavları ile eşdeğer sayıyor. YÖKDİL’i (= E-YÖKDİL’i) ise eşdeğer saymıyor. Fakat bu problem değil. Çünkü YÖKDİL ve YDS arasında puanlama açısından bir fark yok. O halde, TOEFL IBT veya PTE puanınızı, YDS veya YÖKDİL (= E-YÖKDİL) puanı olarak saydırabilirsiniz. Böylece YDS veya YÖKDİL için tanınan bütün haklardan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki linkte bulunan Tablo 2’yi inceleyiniz. TOEFL veya PTE puanınızın YDS veya YÖKDİL’de  (= E-YÖKDİL’de) kaç puana karşılık geldiğini buradan öğrenebilirsiniz.

https://bademciyokdil.com/yokdil-nedir-5/#yokdilesdeger

3 önemli not:

  1. Kimi üniversiteler diğerlerine göre sizden daha yüksek puan isteyebilir.
  2. Bazı üniversiteler size kendi dil sınavlarını uygulayabilir.
  3. Yukarıdaki iki notla ilgili açıklama için bkz. https://bademciyokdil.com/yokdil-nedir-3/#yokdilkacpuan bölümünde 2 önemli duyuru.

 

E-YÖKDİL İngilizce sınavı mı, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE’nin kapsamı hayli geniştir. Bu sınavlarda, bir alıştığımız tarz sorular vardır (vocabulary, grammar, comprehension). Bir de dinleme, konuşma ve yazma becerilerini sınayan sorular. Özel bir İngilizce eğitimi almadıysanız, TOEFL ya da PTE Akademik sınavında zorlanırsınız. Önemli bir sıkıntı da sınavların formatından kaynaklanır. ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine hepimiz alışkınızdır. Hâlbuki TOEFL ya da PTE Akademik’te sistem ve soru formatı epey farklıdır. Uyum sağlamak zaman alabilir.

Not: Sitemizde, YÖKDİL (İngilizce), TOEFL ve PTE Akademik sınavlarını karşılaştırdığımız bir dosyamız var. Bu dosyada, YDS / YÖKDİL, TOEFL veya PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerilerimizi bulabilirsiniz.

YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler (7)

 

www.bademci.com

 

 


Devamı 1 2 3 <-4-> 5