Bademci YÖKDİL

 

 

3. İki Farklı Senaryo İçin YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması

Senaryo 1:  YÖKDİL/1 ya da YÖKDİL/2 başvurusu yapacaksınız. Fakat ÖSYM internet sitesi üzerinden başvuru hakkınız yok. Yani ÖSYM başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekiyor. O halde ilk iş, YÖKDİL Kılavuzu ve YÖKDİL/1 ya da 2 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız. Kılavuzun ilgili maddelerini dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu kurşun kalemle doldurunuz. Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmayınız. Fotoğrafınızı başvuru merkezindeki görevli çekecek. Daha sonra bunu sisteme kaydedip size Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgesi verecek. Bkz. aşağıda 4. Başvuru merkezlerinden nasıl YÖKDİL başvurusu yapabilirim? .

Senaryo 2: ÖSYM internet sitesi üzerinden başvuru hakkınız var. Yani YÖKDİL başvurunuz için ÖSYM başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekmiyor. Önce YÖKDİL Kılavuzu ve YÖKDİL/1 ya da YÖKDİL/2 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız. Kılavuzu dikkatle okuyup Aday Başvuru Formunu doldurunuz. Gerçi dolduracağınız bu formdaki bilgilerinizin birçoğu zaten ÖSYM’nin sisteminde kayıtlıdır. Ancak bu formda güncellemeniz gereken bazı bilgiler olacak. Örneğin, sınav yabancı dili/alanı ve eğer değişmiş ise, adresiniz vb. iletişim bilgileri. Aslında değişen bilgilerinizi, ÖSYM sistemine doğrudan da aktarabilirsiniz. Ancak akıldaki bilgileri ezbere sisteme aktarınca sıkıntı çıkabiliyor. Bu bilgileri girerken bazen tek bir harf ya da rakamı istemeden hatalı yazabilirsiniz. Ve daha sonra böylesine basit bir hatayı düzeltmek için çok eziyet çekebilirsiniz. İşte bunu engellemek elinizde! Formu önceden kalemle doldurunuz. Daha sonra bu formdan bakarak bilgilerinizi ÖSYM sistemine aktarınız. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda 5. İnternetten nasıl YÖKDİL başvurusu yapabilirim? bölümünde açıkladık.

4. Başvuru merkezlerinden nasıl YÖKDİL başvurusu yapabilirim?

a) ÖSYM’nin sitesinden YÖKDİL/1 veya YÖKDİL/ Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız ve kurşun kalemle doldurunuz. Tabii kılavuzdan yararlanarak. Form ve kimlik belgeniz yanınızda olmak üzere size en yakın ÖSYM Başvuru Merkezine gidiniz.

Önemli hatırlatma 1: Fotoğrafsız kimlik belgeleri ile işlem yapamayacağınızı unutmayınız. Bu durumda, önce bağlı olduğunuz ilin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelisiniz. Aslında Nüfus Müdürlüğü’ne gitmişken fotoğraflı/çipli, yeni kimlik belgesi edinseniz daha iyi olur. Bir daha ÖSYM başvuru merkezinin kapısını çalmanıza da gerek kalmaz. Artık hep internet üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Önemli hatırlatma 2: Sınav ücretini, başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra ödeyeceksiniz. Başvurunuzu tamamlamadan önce kesinlikle herhangi bir yöntemle sınav ücretini ödemeyiniz. Aksi takdirde başvurunuzu geçersiz sayarlar ve ödediğiniz ücret yanar.

b) Eğer ÖSYM sisteminde kayıtlı geçerli bir fotoğrafınız yoksa, Başvuru Merkezindeki görevli fotoğrafınızı çekecek. Sonra Aday Başvuru Formundaki bilgilerinizi vs. sisteme kaydedecek. Görevlinin çekeceği fotoğrafın; cepheden, yüzü açık, sizi kolaylıkla tanıtabilecek bir fotoğraf olması gerekiyor. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi, size özgü özelliklerinizde bir değişiklik olmamalı. O gün, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çıkarsa, sizi sınava almayabileceklerini göz önünde bulundurunuz.

c) Engelli bir adaysanız lütfen dikkat. Engelinizi, yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz aletleri/cihazları ve yardım istediğiniz konuyu belirten dilekçeniz hazır mı? (Örneğin, soruları sizin için okuyacak ya da işaretleyecek bir personel.) Sağlık raporu yanınızda mı? Başvuru merkezine giderken bu iki belgeyi almayı unutmayınız. Fakat bunları merkeze teslim etmeyiniz. Sadece görevliye gösterip daha sonra ilk fırsatta postayla ÖSYM Merkezine gönderiniz.

d) İşlemlerinizi tamamladığınızda, görevliden, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi almayı unutmayınız. Belgedeki bilgilerinizi kontrol ediniz. Doğru ise, imzalayıp görevliye onaylaması için geri veriniz.

e) Belgenizin üzerinde bir Onay Kodu göreceksiniz. Bu Onay Kodu’nun sisteme girilmesi gerektiğini merkezdeki görevliye hatırlatınız. Belgeniz onaylandıktan sonra geri alınız ve mümkünse bir fotokopisini çektiriniz. Aslını ve kopyasını ayrı yerlerde saklayınız. Cep telefonunuzla fotoğrafını da çekebilirsiniz.

Önemli not: Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgenizde, geçici İnternet Erişim Şifresi vardır. Bu şifreyle; sınava giriş belgesi çıktısı almak, sonuç öğrenmek gibi işlemlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu nedenle, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgenizi özenle saklayınız. Ayrıca bu belgede yer alan geçici şifreyi en kısa sürede https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret ederek değiştiriniz. (Bu işlem zorunludur!). Daha sonra şifrenizi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş belgesi, sınav sonuç belgesi vs. edinemezsiniz.

f) Başvuru merkezinde, Başvuru Hizmeti Ücreti olarak muhtemelen 20-25 TL ücret ödemeniz gerekecek.

g) Artık sınav ücretine geçebiliriz. Tabii önce, 6. YÖKDİL sınav ücretini nereye yatıracağım? bölümünde açıkladığımız ödeme yöntemlerinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra gerçek ya da sanal dekontu (ödeme belgesini) saklayınız.

 

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 <-3-> 4 5 6