Bademci YÖKDİL

 

 

YÖKDİL başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecek! Sınava gireceğiniz binayı/salonu gösteren YÖKDİL Sınav Giriş Belgenizi, ais.osym.gov.tr adresinden edinebilirsiniz. Sınavdan yaklaşık 10 gün önce belgeler bu adreste yayımlanıyor. Belge sınav günü yanınızda olsun ama herhangi bir ÖSYM merkezinde onaylatmak için uğraşmayın. Çünkü böyle bir işlem yapmıyorlar.

Önemli not: Sınava Giriş Belgenizi kaybettiniz. Üzülmeyin. ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

YÖKDİL sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. YÖKDİL SINAV GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: YÖKDİL Sınav Giriş Belgesini yanınıza aldınız. Ama yetmiyor. T.C. Kimliğiniz veya geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz da mutlaka yanınızda olsun.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde çekilen fotoğraflar, adayın kendisinden başka herkese benzemektedir. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır. Salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. SINAV SALONUNA ALINMASI YASAK OLAN/OLMAYAN EŞYALAR:

YASAK OLANLAR

Sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmeye çalışmayınız. “Canım, buna da izin verirler artık. Sorun çıkmaz” demeyiniz. ÖSYM ile inatlaşmayınız.

Tablo 1: Sınav Salonuna Alınması Yasak Olan Eşyalar.

Not 1: Kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete sınava gireceğiniz salonda masanızın üzerinde olacaktır.

Not 2: Engelli adaylar kullanmak zorunda oldukları araç, alet ve cihazlarıyla sınav salonuna girebilir. Ancak ÖSYM’nin onayladığı raporda bunların isminin açıkça belirtilmiş olması gerekiyor. Ayrıca rapor mutlaka adayın yanında olmalı.

YASAK OLMAYANLAR

Sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girebilirsiniz.

Tablo 2: Sınav Salonuna Alınması Yasak Olmayan Eşyalar.

YÖKDİL sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını kullanacağım?

Sınava girdiğiniz salondaki görevliler, size aşağıdaki kitapçık ve cevap kâğıdını verecek.

1. Aday Başvuru Formunuzda belirttiğiniz dile ve alana ait soru kitapçığı. Örneğin, YÖKDİL İngilizce Sosyal Bilimler. Kitapçığın kapalı poşet içinde olmasına dikkat ediniz. Poşet yırtık ya da açıksa, durumu hemen görevliye bildiriniz.

2. Üzerinde adınız-soyadınız, fotoğrafınız ve T.C. Kimlik veya YU numaranızın bulunduğu cevap kâğıdı.

Lütfen dikkat: Cevap kâğıdınızdaki bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol ediniz. Boş bırakılan yerlere gerekli bilgileri giriniz. Soru kitapçığınızın kapağında yer alan boşlukları da doldurmayı ihmal etmeyiniz. (Örneğin; adınız, soyadınız, T.C. Kimlik, salon ve sıra numaranız.)

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Sınavın ilk 135 ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 135 -165. dakikalar (saat 12:30-13:00) arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

Önemli not: Bu hesaplamaları yaparken sınavın, her zamanki gibi saat 10:15’te başlayacağını dikkate aldık.

YÖKDİL soruları daha sonra yayımlanıyor mu?

2019 Kasım ayından itibaren ÖSYM’nin yaptığı YÖKDİL sınavlarını arıyorsanız, bkz. https://www.osym.gov.tr/TR,23801/yokdil-cikmis-sorular.html .

Önemli not: ÖSYM, YÖKDİL’e giren adaylara, soruları ve verdikleri cevapları inceleyebilmeleri amacıyla bir hak tanıyor. Ve genellikle herhangi bir YÖKDİL sınavından birkaç saat sonra soruları erişime açabiliyor. Adres: https://ais.osym.gov.tr .

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak ve YÖKDİL sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sonucunuzu, sınavdan yaklaşık 2-3 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Sonuç belgenizin renkli çıktısını alıp resmi başvurularınızda (yüksek lisans vs.) kullanabilirsiniz. Bu belgeyi, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatmanıza gerek yok. Zaten böyle bir işlem de yapmıyorlar. YÖKDİL sınavlarının sonuç açıklama tarihleri için bkz. Ek Tablo 2.

YÖKDİL sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilirsiniz. Ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için tabii ki talepte bulunabilirsiniz. Ancak sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini de hesaba katınız.

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 <-6