Bademci YÖKDİL

 

 

YÖKDİL, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

YÖKDİL; TOEFL IBT ya da PTE sınavları ile eşdeğer kabul edilmiyor. Ancak TOEFL IBT ya da PTE sınavlarından aldığınız puanların YDS’de belli karşılıkları var. YÖKDİL ve YDS arasında puanlama açısından bir fark olmadığını bildiğimize göre, meseleyi şöyle halledebiliriz… TOEFL IBT veya PTE sınavlarından aldığımız puanları YDS’ye saydırabiliriz. Böylece YDS ve/veya YÖKDİL için tanınan bütün haklardan yararlanabiliriz. Aşağıdaki tabloyla ilgili bir örnek verelim. TOEFL IBT’de 66 puanımız varsa, sanki YDS’den 55 puan almış gibi yüksek lisans başvurusu vs. yapabiliriz.

Tablo 2: YDS, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

Diğer dillerdeki eşdeğerlik tabloları için bkz. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/EsdegerlikTablosu25022016.pdf .

YÖKDİL mi, YDS mi?

https://bademci.com/yds-sss-12/#ydsyokdil04 . Linke tıkladığınızda, aşağıdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

  • YDS ve YÖKDİL’de alan (bilim dalı) farklı mı?
  • YDS ve YÖKDİL’de soru tipleri farklı mı?
  • YDS mi YÖKDİL mi daha kolay?

YÖKDİL mi, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE Akademik; kelime, gramer ve okuma – anlama bilgisini derinlemesine yoklar. Yetmedi; dinleme, konuşma ve kompozisyon yazma konularında da sizi iyice bir silkeler. Yani iki sınavın da kapsamı hayli geniştir. Devlet okullarından mezunsanız, İngilizce temeliniz daha çok literatür (bilimsel makale) takibine dayanıyorsa, dikkat! Bu takdirde, çeviri becerinizin gelişmiş olması beklenir. (Laf aramızda; Google Translate icat olundu, mertlik bozuldu! Hal böyleyken, çeviride dahi iyi olmanız beklenmeyebilir.) İşte bu yüzden, YÖKDİL’e kıyasla TOEFL ya da PTE Akademik sınavında daha çok zorlanabilirsiniz. Bir dezavantaj da şu: Siz ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine alışmışsınızdır. TOEFL veya PTE Akademik sınavlarında ise farklı soru formatları vardır. Bunlara uyum sağlamanız uzun zaman alabilir.

Not: YÖKDİL, TOEFL ve PTE hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var mı? Cevabınız “Evet” ise, YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri . Bu dosyada, sınavları birçok açıdan karşılaştırdık ve artılarını, eksilerini tek tek listeledik.

 

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 <-5->6 7