Bademci YÖKDİL

 

 

YÖKDİL hangi alanlarda yapılır?

Bkz. hemen yukarıdaki bölüm: Tablo 4+5 ve açıklamalar.

Önemli not 1: YÖKDİL’in aksine, YDS sınavında bilim dalı ayrımı yoktur. Hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava girmek zorundadır. Ancak sosyal bilimler ağırlıklı bu sınavda, bol miktarda fen ve sağlık terimleri içeren sorularla da karşılaşırsınız. Kabaca sosyal bilimlerin oranı %60-70, fen ve sağlık bilimlerinin ise %30-40 düzeyindedir.

Önemli not 2: YÖKDİL, üç bilim dalına ayrılıyor olsa da, sınavın sınadığı temel dil bilgisi aynı kalır. Sadece terimler değişir. Fakat terimlerden de soru gelmez çünkü sınav kimsenin örneğin, jeoloji bilgisini sınamaz, sınayamaz. Yine sınav hiçbir hekimin ya da hemşirenin hematoloji bilgisini sınamaz, sınayamaz. Sorunun içindeki tıp terimleri dekorasyon malzemesidir. O malzemeleri sıyırıp atabildiğiniz ölçüde sorunun iskelet yapısını görebilir ve doğru cevap sayınızı arttırabilirsiniz. Yoksa fen ya da sağlık kelimeleri ezberleyerek bir yere varamazsınız. Sebebini anlamak için https://bademci.com/yds-e-yds-yokdil-konulari-ve-soru-cozum-teknikleri-4/ .

YÖKDİL’e istediğim bir dilden girebilir miyim?

YÖKDİL’de sadece dört dilin sınavı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bir sınav döneminde bu dillerden sadece birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, bir sonraki sınav döneminde bu tercihinizi değiştirebilirsiniz. Yani öncekine göre farklı bir dilden sınava girebilirsiniz. O, size kalmış. Ancak akademik başvuruda bulunacağınız kurumun hangi dili kabul ettiğini sorunuz. Bazen belli bir dili şart koşmazlar. Fakat ona öncelik verebilirler. Bu durumu, sınav hazırlığına başlamadan önce soruşturunuz. Sınavdan sonra değil.

Lisansüstü başvurularında öncelik İngilizce, Fransızca ya da Almancada oluyor. Ne var ki, bazen üniversiteden üniversiteye öncelik değişebiliyor. Mesela bazı enstitüler Çince, Farsça veya Yunancayı kabul edebiliyor. Ancak bunlar YÖKDİL’in kapsama alanı içinde yer almıyor. Bu ve benzeri dillerden sınava girmek istiyorsanız, istikamet mecburen YDS. YDS’nin hangi dilleri kapsadığını https://bademci.com/yds-nedir-6/#YDShangidil adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden sınava girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Bir dönemde sadece bir yabancı dilden ve bir bilim dalından sınava giriş hakkınız var. Örneğin, bir sınavda sadece YÖKDİL İngilizce Sosyal Bilimler başvurusu yapabilirsiniz. Aynı dönemde hem Sosyal hem Fen Bilimlerinden sınava giremezsiniz. Benzer şekilde, hem Almanca hem Fransızca dilleri için aynı dönemde başvuruda bulunamazsınız.

YÖKDİL sonuçları kaç yıl geçerli?

TUS, DUS ve EUS başvurularında YÖKDİL sonuçları 5 yıl geçerli. Fakat diğer başvurularda farklı sürelerle karşılaşabilirsiniz. Bunu önceden soruşturunuz.

Lütfen dikkat: YÖKDİL sonucunuz, KPSS puan hesaplamasında geçerli değildir. Bunun için YDS’ye girmeniz gerekiyor.

YÖKDİL akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

Akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunacaksınız. Bu durumda YÖKDİL sonucunuzu süre sınırlaması olmadan kullanabilmeniz beklenir. Çünkü YÖKDİL veya benzeri bir sınavdan aldığınız başarılı bir puan, müktesep (kazanılmış) hak sayılır. Bu nedenle, YÖKDİL sonuçlarında süre sınırı olmaması gerekir. Nitekim doçent adayları eskiden ÜDS/KPDS sonuçlarını, doçentlik başvurularında süre sınırlaması olmadan kullanırdı. Ne var ki, günümüzde üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların farklı uygulamaları olabiliyor. Örneğin, bazı enstitüler YÖKDİL’in geçerliliğini 5 yıl ile sınırlayabiliyor.

Sonuç: Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüye şu soruyu doğrudan sorunuz? Çekinmeyiniz, üşenmeyiniz.

“YÖKDİL sonuçlarını kaç yıl geçerli sayıyorsunuz?“

YÖKDİL dil tazminatında geçerli mi?

Dil tazminatı almak isterseniz, yine YDS’nin kapısını çalmak zorundasınız. Çünkü YÖKDİL sonuçlarını dil tazminatı başvurularında geçerli kabul etmiyorlar. YÖKDİL’in hangi tür başvurularda kabul edilmediğini öğrenmek için yukarıda YÖKDİL’e kimler giremez? bölümünü inceleyebilirsiniz.

Birden fazla YÖKDİL puanından hangisi geçerli olacak?

YÖKDİL’e aynı dilden birçok kez girmiş ve birbirinden farklı puanlar almış olabilirsiniz. Bu durumda en yüksek puan aldığınız sınav geçerli olur, diğerleri hesaba katılmaz.

YÖKDİL ne zaman ve nerede yapılır? YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?

YÖKDİL, Türkiye’nin bütün illeri ile Lefkoşa ve Bişkek’te yapılmaktadır. Ancak 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sebebiyle bazı illerimizde YÖKDİL/1 sınavının gerçekleştirilemeyeceğini düşünüyoruz. ÖSYM’den bu yönde bir açıklama geldiği taktirde sizlerle paylaşacağız. YÖKDİL/1 ve 2’nin sınav ve başvuru tarihleri için bkz. Ek Tablo 1.

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bkz. Ek Tablo 2.

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 6 <-7